Aşırı Yeme İsteği Neden Olur?

Aşırı yeme rahatsızlığını tespit edebilmek için kişilerin yeme alışkanlıklarını iyi bir şekilde analiz etmek gereklidir. Aşırı yemek tüketen kişiler diğer insanlara göre gün içerisinde daha büyük porsiyonlarda yemek tüketirler. Fiziksel açlık hissi olmayan durumlarda bile zihinsel olarak sürekli bir açlık hali görülür.

aşaırı yemek yemek

aşaırı yemek yemek

Aşırı yemeye yol açan sebepler arasında ilk sırada depresyon yer almaktadır. Gündelik yaşam içersinde aşırı stres, kaygı, öfke, üzüntü gibi duygusal durumlar yaşanıyor ise yemek yeme alışkanlıkları da bu durumlardan etkilenebilir. Bilinçaltı derin bir şekilde etkilendiği için yeme bozuklukları ortaya çıkar.

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Hormonal sebeplerden dolayı da aşırı yeme isteği meydana gelebilir. Hormonal sebeplerden dolayı yeme bozukluğu yaşıyorsanız obezite gibi ciddi hastalıkların belirtilerini yaşıyor olabilirsiniz. Bu tür etkilerden ortaya çıkan rahatsızlıklar psikolojik sorunlar içerisinde değerlendirilebileceği için tedavisi psikiyatristler tarafından yapılmaktadır.

yemek

yemek

Rahatsızlığın tedavi edilebilmesi için sorunun hangi sebepten kaynaklandığı tespit edilmelidir. Psikoterapi tedavileri pek çok kişide işe yarayan sonuçlar vermektedir. Hormonal rahatsızlıklarda ise kişilerin kilo ve yeme alışkanlıkları kontrol altına alınmalıdır.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir