Cildimizin Korkulu Rüyası: Siyah Noktalar

Cildimizde bulunan siyah nokta ve sivilceler birçoğumuzu mutsuz eden problemlerin başında geliyor. Ciltte bulunan yağ bezelerinin gereğinden fazla yağ üretmesi sonucu gözeneklerde biriken yağın dışarı atılmaması sonucu oluşan siyah noktalardan kurtulmak evde uygulayacağımız bazı yöntemlerle mümkün.

Siyah Noktalardan Kurtulmanın Doğal Yolları

Cildimizde çıkan siyah noktaların giderilmesini sağlamak için önce tıkanmış gözeneklerdeki yağ kanallarının açılması gerekir. Bunun için evde uygulayabileceğimiz basit bir yöntem bulunuyor. Bu yöntem için gerekli olan şey sadece kaynamış su. Kaynattığımız suyun buharına yüzümüzü 5 dakika kadar tutmamız gerekiyor. Böylece cildimizdeki gözeneklerin yumuşamasını ve siyah noktaların daha kolay çıkmasını sağlamış oluyoruz. Yine evde yapacağımız bazı karışım ve maskelerle de siyah noktalardan kurtulmak mümkün.

siyah noktalar

siyah noktalar

 

1) Elma Sirkesi

Elma sirkesinin cilt üzerindeki faydaları bilinen bir gerçek.  Önce üç yemek kaşığı elma sirkesini yarım su bardağı suyun içerisinde kaynattıktan sonra yüzümüze uygulayacağımız buhar banyosuyla gözeneklerimizi yumuşatıyoruz. Sonra 2-3 damla elma sirkesini suyla çözeltip pamuk yardımıyla yüzümüze sürüyoruz. Haftada iki kere uygulayabileceğimiz bu karışım var olan siyah noktalarımızı yok ederken bir daha çıkmalarını da önleyecek.

2) Yoğurt Maskesi

Bir kase yoğurdun içerine sıkılan bir yemek kaşığı limon suyunu karıştırıp cildimize sürüyoruz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta karışım göz çevresinden uzak tutulması. Cildimize uyguladığımız karışımı 15 dakika boyunca yüzümüzde tutuyoruz. Kuruyan ve sertleşen maskemizi ılık suyla yıkayarak temizliyoruz ve siyah noktalardan kurtulmanın keyfini çıkarıyoruz.

siyah noktalara çözümler

siyah noktalara çözümler

 

3)Bal ve Tarçınlı Maske

Üç yemek kaşığı süzme bal ve üç yemek kaşığı tarçını karıştırıp uyumadan önce yüzümüze uyguluyoruz. Sabaha kadar cildimizde kalan maskeyi sabah ılık suyla yıkayarak çıkartıyoruz. Yüzümüzdeki toksinlerden ve yağlardan kurtaran bu maske hem siyah noktalarımızdan bizleri kurtaracak hem de sivilce oluşumunu önleyecek bir mucize.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir