Çocuğunuza Hayır Derken Bunlara Dikkat Edin

Çocuklarımız en değerli varlıklarımız, onları eğitmeye çalışırken ne fazla disiplin ne de fazla rahatlık asla işimize yaramayacaktır. Küçükken birey olmaya çalışan çocuk ‘hayır’ demeyi öğrendiğinde bunu sıklıkla kullanacaktır.

Bu durumda anlık gerginlikle hareket etmemenin ne kadar önemli olduğunu belirtmekte fayda var. Mesele onun üzerinde baskı kurarak dediklerimizi yaptırmak olmamalı, onu ikna aşamasında olmalıyız.

çocuk

çocuk

Unutmayın Her Şeyden Önce Siz De Çocuk Oldunuz

Bu durumda çocuğa hayır demeden önce üzerinde direttiği konunun neden olmayacağını yumuşak bir dille anlatmaya çalışın. Yapılan araştırmalara göre çocukla aynı seviyede durmak onun sizi ciddiye alma ihtimalini yükseltiyor.

Yani ayakta durarak çocuğa yukarıdan bakarak ikna etmeye çalışmak yerine, diz çöküp fiziksel olarak onunla aynı hizaya gelmeniz sizi dinlemesi ve ciddiye alması için önemli.

çocuk kuralları

çocuk kuralları

Öte yandan ‘’hayır bunu yapamazsın’’ gibi sert cümlelerin yerine, ‘’ben de senin yaşındayken böyle davranıyordum ama sonra şöyle yapmanın daha iyi olduğunu fark ettim’’ gibi cümleler onunla empati kurduğunuzu aslında onu anladığınızı ona hissettirecektir.
Unutmayın dikte etmek ancak kısa bir süre için işe yarayabilir ama uzun vadede sıkıntı yaratacaktır ve bir çözüm değildir. Çocuğunuzla empati kurmanız en iyisi.

çocuk düzeni

çocuk düzeni

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir