Çocuklar Sömestr Tatilini Nasıl Geçirmeli?

Yine bir dönem arası ya da diğer bir deyiş ile sömestr tatili geldi çattı, şimdi ilkokul, ortaokul ve liselere verilen 15 günlük bir ara var. Karneler alında, bazıları çok başarılı, bazıları çok başarısız ya da orta.

sömestr tatili

sömestr tatili

 

Ama ne fark eder, onlar bizim çocuklarımız. Görülen öyle çok örnek var ki, karneleri çok başarılı olduğu halde, hayata atıldığında olabildiğine başarısız olan. Ya da tam tersi, karnesi berbat olup, alanında ilham verici, rol model olan kişiler. Önemli olan iki şey var belki de. Çocuklarımızın mutlu ve sağlıklı bir birey olması. Diğeri ise şartlar ne olursa olsun, ayakta kalabilmeleri. Anne babanın da misyonu tam bu noktada başlıyor ve tüm bunların temelinde koşulsuz, saçımı süpürge ettim mantığından uzak, analık hakkıyla bağlamadığımız bireyler yetiştirmek ki bu noktada sömestr tatilini de doğru kurgulamak çok önemli.

Nerelere Gidilebilir? Hangi Kitaplar Okunabilir?

Bu dönemde eğer TEOG ve YGS gibi bir sınava hazırlanmıyor ve çok da başarılı bir karne getirmiş ise çok daha sosyalleşmesi adına, yaşına uygun filmlere ailece gidilebilir. Sonuçta tüm bir dönem ebeveynler, çocuklarından uzak kalıyor.

sömestr

sömestr27

 

Yine yaşına uygun haftada bir olmak üzere kitap okuyabilir. Hala okumadıysa Küçük Prens, Şeker Portakalı, Küçük Kadınlar bu dönem için harika olabilir.

Sınavları var ya da başarılı bir karne getirmedi ise sınava hazırlanması, zayıf derslerine çalışması için ortam yaratılması ama tüm zamanını bu şekilde geçirmemesi için doğru planlama yapması ayrıca önemli olan durumlardır.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir