Dondurma Kabusunuz Olmasın

Özellikle yazların vazgeçilmezi, hepimizin bayıldığı dondurmalar..Çikolatalı, çilekli, vişneli, vanilyalı o harika tat…Kimimizin kış aylarında da kopamadığı, her gün yemeye doyamadığı dondurma fazla tüketildiğinde ise başımıza bela olabiliyor. Nasıl mı?

Aman Dikkat! Serinlerken Kilo Almayın

Süt oranı yüksek dondurmalar harika bir kalsiyum ve fosfor kaynağı oluştururken B ve A grubu vitaminleri açısından da zenginlik sağlar,ancak dondurma tüm bunları sağlarken günlük alınması gereken miktardan fazla tüketilirse tehlikeli olabiliyor.

Dondurma Kabusunuz Olmasın

Dondurma Kabusunuz Olmasın

Tam yağlı ürünlerde yüksek oranda bulunan doymuş yağlar kötü huylu kolestrolu yükselttiğinden dolayı özellikle diyet yapanlar için tüketiminin azaltılması gereken besin maddesidir. Dondurmada da yüksek oranda bulunan doymuş yağlar günlük olarak 1 porsiyondan fazla tüketildiğinde vücuda fazla doymuş yağ geçmesini sağlar ve kilo vermeyi engeller.

Dondurmanın bu zararlı etkilerini azaltmak için yanına ek besinlerle destek yapabilirsiniz. Meyve bunun için iyi bir seçim olabilir. Dondurmadan vazgeçemiyorsanız meyveli olanları ya da içine meyve parçacıkları atılarak hazırlanan porsiyonları tercih edebilirsiniz. Tabi porsiyonlarınızı biraz küçülterek.

Dondurmayı sade tüketmeye çalışın. Ekstra sos ekstra yağ demektir. Yapay tatlandırıcı ile yapılan soslar daha çok zararlı madde ve doymuş yağ içerir. Bu nedenle dondurmanızı sade olarak tüketirseniz aldığınız zararlı yağ oranını minimuma indirmiş olursunuz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir