Dişlerin Çürümesini Engellemenin Yolları

Ağızda bulunan bakteriler dişlere ve diş etlerine zarar verirler. Oluşan bakteri plağı, şekerli ve erimesi zaman alan unlu yiyeceklerin ağızda kalan artıkları aside dönüşerek dişlere zarar verir. Bu oluşan asitler dişlerin mineral dokusuna zarar vererek diş minelerinin deforme olmasına da yol açar. Bozulup diş çürüğüne neden olan bakteriler dişlerde kavite denilen oyukları da beraberinde getirir.

diş sağlığı

diş sağlığı

Diş çürüğünün başlıca 3 nedeni vardır. Bakteri Plağı, bünyesel nedenler ( dişin kendi yapısal özellikleri, tükürüğün bileşiminde bulunan nendeler), karbonhidratlı gıdalar ( şeker, un ve benzeri gıdalar) Diş çürüklerine karşı önlem almak insanların kendi ellerinde olan bir durumdur. O nedenle sabah ve akşam dişlerin fırçalanması ve her gün düzenli olarak diş ipi kullanılması gerekir.

diş sağlığı

diş sağlığı

Yiyecek artıkları en çok dişlerin çiğneme yüzeylerinde olduğu için diş fırçaları küçük yüzeyli tercih edilmesi gerekir. Fırçalar orta derece de sert yada yumuşak kıllı olması dişlere zarar vermemesi açısından önem taşır. Florürlü macunlar tercih edilmesi hem dişlerin daha temiz hem de ağızdaki kötü ağır kokuların gitmesi bakımından daha iyidir. Ayrıca diş çürümesini engellemek için dişinizde ağrı ve sızı olmadan doktora gitmeyi davranış haline getirmelisiniz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir