Dünyadaki Ölümsüzlerden Biri

Elinde piposu, başında şapkası, üzerinde paltosu ve her şeyi bilirim tavırlarıyla Londra’nın en meşhur karakterlerinden biri olan Sherlock Holmes dünyadaki ölümsüzlerden biri. Sir Arthur Conan Doyle tarafından yaratılan dünyanın en çok tanınan  detektifi ilk kez 1887 yılında okurlarıyla buluştu. Bir asırdan fazla bir zamandır okunuyor ve sinemaya defalarca kez uyarlandı. Yetmişin üzerinde aktör iki yüzden fazla  filmde Sherlock Holmes’a hayat verdi.

sherlock

sherlock

Son olarak Bemedict Cumberbatch, yerinde duramayan bir Holmes tiplemesi yaratmıştı. Kullandığı bütün ayrıntılar ünlüdür Sherlock’un. Başındaki “Sherlock” modeli şapka bizde “Bihter geceliği” kıvamında satılıyordu. İnsanı tepeden tırnağa bir kez süzdükten sonra karınızı aldatıp aldatmadığınızı söyleyen bir zekaya sahiptir ünlü detektif. Ama en yakın arkadaşı olan Dr. Watson onun dağınıklığından şikayetçidir mesela. Sonra çözdüğü cinayetlerde ve yaşadığı serüvenlerde kadınlara hiç güvenmemesi ile bilinirdi.

sherlock holmes

sherlock holmes

Bütün bunları kurgulayan yazar ise artık bıktığını söyleyerek son bir macera ile Sherlock Holmes’u öldürmüştü. Ancak sekiz yıl sonra “yoğun istekler” üzerine yeni bir kurguyla yeniden canlandırmak zorunda kaldı. Anlatılanlara göre düşmanlarını kandırmak için sahte bir ölüm düzenlemişti. Ve bugün artık Sherlock Holmes’un ölümsüz olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir