Görme Engellilere Akıllı Uygulamalar

Mobil iletişimde engelli bireylere yönelik pek çok proje üzerinde çalışılıyor. Bunlardan bazıları da, görme engellilerin yaşam kalitelerini yükseltebilecek, akıllı cihazlar üzerinde mobil uygulamalar! Fotoğrafla nesne tanıma, sesli kitap ve sesli ekran okuyucu uygulamaları dünyadaki 45 milyondan fazla görme engelli insan için hayati önem taşıyor.

görme engelliler

görme engelliler

Fotoğrafla Nesne Tanıma

Goggles Nesne Tanıma; Googles adlı uygulama mobil cihaz ile çekilen fotoğraf üzerinden arama yaparak tanımlanmasını sağlayan özel bir veri aktarım sistemi ile çalışıyor. Googles uygulaması ile görme engellilerin sadece bir mobil cep telefonu ile bir yazı, tabela, bir mağaza vitrininde çektiği bir görsel hakkında bile tanımlama yapabilmesi mümkün. Süper bir özelliği de Türkçe dahil, İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Rusça ve Portekizce, belge ve metinleri okuyabiliyor ve başka dillere çevirebiliyor olması!

görme engelli

görme engelli

Akıllı Sesli Kitap

Smart Audio Book Player; Android platformu üzerinden profesyonel olarak sesli kitap okuyabilme imkanı sağlayan  sesli kitap oynatmak için özel olarak tasarlanmış bir uygulama olan Smart Audio Book Player akllı cihazlar üzerinden eğitim ve öğretim için çok yararlı olacak bir tasarım. Mevcut kitap seçenekleri olduğu gibi önceden satın alınmış sesli kitaplar da cihaza kopyalayarak dinlenebiliyor. Program, çalma hızı kontrolü ve sesli komut özellikleri de içeriyor.

engelliler

engelliler

Sesli İleti Alma Ve Cevaplama

Google Talkback; İnternet tabanlı hizmet ve ürünler sektörünün dev ismi Google tarafından görme sorunlu bireyler için hazırlanan özel mobil bir hizmet. Android tablet ve telefonlarda kullanılabilen bir ekran okuyucu programı olan Google Talkback, ekrandaki tüm ileti ve uygulamaları sesli iletilere dönüştürülüyor. Kullanıcının parmakla dokunduğu öğeler de aynı şekilde sesli olarak kullanıcıya bildiriliyor. Ayrıca, görme engelli kişi, gelen mesajları sesli dinleyerek cevap da verebiliyor.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir