İflas Nasıl Bildirilir?

Hiç kimse iflas etmekten heyecan duymaz, bu, iş hayatındaki kimsenin uzun vadeli planının parçası değildir.  Ama iflasını ilan eden insanlar için “en kötü” seçenek ciddi mali sıkıntı içinde olmaktır. Başka çıkar yol yoksa borçlarınızı çözmek ve bu yasal süreci başlatmak için, bir İflas Mahkemesi’ne başvurmanız kaçınılmazdır.

iflas

iflas

İflas bildiriminde bulunmak için öncelikle İflas Mahkemesi’ne bir dilekçe yazmanız ve mahkemenin ve devlet iflas kanunlarının gerektirdiği diğer şartları yerine getirmeniz gerekir. Ülke genelinde bütün şehirlerde tahsis edilen iflas mahkemeleri bulabilirsiniz.

İflas Bildirisi Sonrası Ne Olur?

İflasın mahkemeler tarafından üstlenilmesine rağmen, iflas bildirisi bir “yargılanma” değildir. Çünkü borç içinde olmak da bir suç değildir. İflas başvurusu, devlet yardımına başvurmak gibidir. Mahkemenin görevi, borçlarınızı çözmenin en iyi yolunu belirlemektir.

  • Normal bir geliriniz yoksa mahkeme alacaklılarınızı geri ödemek için bazı mallarınızı tasfiye edecektir.
  • Eğer sabit bir maaş bildirimi yaparsanız, mahkeme alacaklılarınızla üç ila beş yıllık bir ödeme planı kurmak için çalışacaktır.
iflas mahkemesi

iflas mahkemesi

  • Mahkemenin ödeyemeyeceğinizi belirlediği kalan borçlar tasfiye edilir, bu da iyi bir sonuç olarak silinmiş demektir.

Geçici borçla yaşamak, son derece stresli, bireyler, eşler ve aileler için ciddi duygusal ve de psikolojik zarara neden olabilir. İflas ilan etmenin bir yolu var, ama maliyeti de var. Bir kez iflas başvurusunda bulunduysanız, kredi raporunuzda yedi ila 10 yıl boyunca kalacak ve bu sayede bir ev, araba satın almak ya da bir iş kurmak için yeni krediler almaya hak kazanamazsınız.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir