Kaliteli Fotoğraf Çekmek

Günümüzde herkes fotoğraf çekmektedir. Özellikle sosyal ağların gelişmesi ile birlikte yüzler fotoğraf paylaşımı yapılmaktadır. Ancak çoğu zaman fotoğraflarda olduğunuzdan daha kötü çıkıyor iseniz bu durumda fotoğraf çekme konusunda bazı şeyleri değiştirmeniz gerekmektedir. Eğer ki sürekli olarak kullandığınız bir fotoğraf makineniz var ise yanınızda taşımanız ve sürekli pratik yapmanız gerekmektedir.

fotoğraf çekimi

fotoğraf çekimi

Çünkü kalite bir fotoğraf çekmek için sistemli çalışmanız gerekmektedir. Makinenizin her özelliklerini denemeniz ve öğrenmeniz gerekmektedir. Fotoğraf çekerken öğrenmeniz gereken bir diğer konu ise çektiğiniz obje veya manzara yakın ve uzak çekimler yapmanız gerektiğidir. Ancak bu şekilde daha iyi bir öğrenim sağlayabilirsiniz.

Fotoğraf Çekmenin Püf Noktaları

Eğer ki model çekimi yapıyor iseniz mutlaka çektiğiniz kişinin gözüne bakın. Birinin fotoğrafını çekerken makineyi karşıdaki kişinin göz seviyesinde tutun. Karşıdaki kişinin her zaman size bakması gerekmemektedir. Önemli olan sizin onun göz seviyesinde  çekiyor olmanızdır.

fotoğraf çekmek

fotoğraf çekmek

Çoğunlukla sade bir arka plan kullanın. Böylece çektiğiniz kişinin daha ön planda olmasını sağlayacaktır. Makinenin vizöründen bakarken çektiğiniz objenin çevresini inceleyin ve buna göre odaklayın. Eğer dış mekan çekimim yapıyor iseniz mutlaka flaş kullanın. Parlak gün ışığı yüzde istenmeyen derin gölgeler oluşturabilir. Flaş ile çekim bunları önleyecektir. Böyle bir durumda ise en fazla 1.5 metre uzaklıktan çekim yapın. Eğer ki dijital makine kullanıyor iseniz de çekimi LCD ekran üzerinden çekmeniz daha iyi olacaktır.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir