Insomnia Nedir?

Insomnia rahatsızlığı, uyumak için tüm koşulların sağlandığı durumlarda uykuya dalma ve dalış sonrasında uykuyu sürdürebilme süreçlerinde büyük bir sıkıntı yaşamaktır. Bu tür uykuya bağlı problemlerin yaşanması ise kişinin tüm hayatını olumsuz bir şekilde etkileyebilmektedir.

insomnia

insomnia

Insomnia genellikle uyku kalitesinin kötü olması ve az uyunmasından dolayı da kişilerde meydana gelebilmektedir. Ülkemizin nüfusunda Insomnia problemi %10’luk bir kesimde ilerlemiş derecede görülmektedir.

Insomnia Sebepleri Nelerdir?

Insomnia’nın pek çok farklı sebebi olabilir. Bu duruma yol açacak olan sebepler ise kendi aralarında farklı kategorilerde ele alınmaktadır. Uzun bir yolculuk sonrasında uyku düzeninizi kaybetmeniz ve kısa süreli Insomnia yaşamanız en sık rastlanan sebepler arasındadır.

uykusuzluk

uykusuzluk

Aşırı aydınlık, gürültülü, soğuk ya da sıcak ortamlarda uykuya dalmayı denemeniz ve bunu süreklilik haline getirmeniz uzun vadede Insomnia rahatsızlığının doğmasına sebebiyet verebilir.

uyku sorunu

uyku sorunu

Sigara, alkol ve uyuşturucu madde kullanımıyla birlikte kafeinin uyumadan hemen önce yakın saatlerde tüketilmesi de Insomnia’ya sebebiyet veren durumlar arasındadır. Bu sebeplerden dolayı meydana gelen kısa süreli Insomnia kendi kendine bu sorunlar giderildiği zaman ortadan kalkabilir. Fakat uzun süreli geçmeyen uyku problemleriniz var ise mutlaka uzman bir doktora gözükmelisiniz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir