Kanser Riskini Ortadan Kaldırmak İçin Bolca Tüketmemiz Gereken Sebze ve Meyveler

Son zamanlarda kansere yakalan insanların sayısı o kadar arttı ki artık çevremizde bile bir çok kişinin ya da tanıdıklarımızın kanser hastalığına yakalandığını öğreniyoruz.

Genetik faktörlerin dışında bir insanın kendi bedenine bakmasının da önemi bir hayli büyük. İçerikleri sebebiyle, kanser riskini ortadan kaldırmaya yarayan, sizi daha sağlıklı birer birey haline getirebilecek sebze ve meyveleri tüketmenin önemi ise anlatmakla bitmez…

böğürtlen

böğürtlen

Hangi Sebze ve Meyveleri Tüketmeliyiz?

Taze bir şekilde tüketeceğimiz nar, meme kanseri riskini ortadan kaldırmaya birebir. Çekirdeğiyle tüketmekte fayda var. Bununla birlikte, portakal, mandalina, greyfurt ve limon gibi turunçgilleri tüketmeye özen göstermemiz gerekiyor.

Yeşilçayı günde 2 veya 3 kere tüketmeliyiz. Polifenol içeriğinden dolayı mide ve bağırsak kanserine karşı savaşıyor yeşil çay. Fakat 5 dakikadan fazla demlememeniz önerilir.

kansere iyi gelen yiyecekler

kansere iyi gelen yiyecekler

Böğürtlen, üzüm, ahududu mutlaka tüketmeniz gereken diğer meyvelerden sadece bir kaçı. Siyah üzüm çekirdeğiyle birlikte tüketildiği zaman deri ve meme kanserine yakalanma riskimizi azaltıyor. Böğürtlen ise içerdiği antioksiden özelliğinden sebep vücudumuzdaki zararlı maddelerin dışarı çıkartılmasını sağlıyor. Bununla birlikte yaban mersini ve çilek de tüketmeliyiz. Fakat sakın unutmayın ki mevsimine uygun olarak tüketim sağlamakta çok büyük fayda var.

Soğan ve sarımsak hayati önem taşıyor. Akciğer ve mide kanserine karşı savaşırken bir yandan da vücut direncinizi yükselten ve mutlaka tüketilmesi gereken sebzelerin en başında yer alıyorlar.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir