Kış Yorgunluğunun Sebepleri

Kış aylarında sürekli olarak kendimizi sürekli yorgun hissederiz. Ne kadar uyursak uyuyalım bir türlü dinlenmiş kalkamayız o yataktan. Bunun birçok sebebi olabilir.

kış yorgunluğu

kış yorgunluğu

Sürekli Yorgun Hissetmemizin Sebepleri ve Çözüm Yolları

Kış yorgunluğunun en büyük sebeplerinden birisi kesinlikle hava durumudur. Kapalı ve güneşsiz havalar psikolojimizi bazen olumsuz olarak etkileyebiliyor. Bu da uyku halinden bir türlü kurtulamamamızın en büyük sebeplerindendir.

Bu yorgunluk halinden doğru şekilde beslenerek ve hayatımıza ufak birkaç dokunuş yaparak kurtulmamız mümkün. Enerjinizi yüksek tutmanız adına sabah kahvaltıları oldukça önemli bir yere sahip. Basit bir kahvaltı önerisi olarak taze olarak doğradığınız meyveleri yoğurtla karıştırıp yiyebilirsiniz. Ya da hazırladığınız karışıma biraz yulaf da ekleyebilirsiniz. Böylelikle doyuruculuğunu da arttırmış olursunuz.

yeşil çay

yeşil çay

Lifli yiyecekler oldukça önemlidir. Kabızlığınızın giderilmesinde oldukça büyük etkisi vardır. Bunun yanında demir zengini gıdaları tüketmek de fazlasıyla yararlıdır. Demir eksikliği anemiye yol açar. Anemi de sürekli yorgun, halsiz ve uykulu bir halde olmanıza sebep olur.

Şekeri azaltmak da vücudunuzun güçlenmesini sağlayacaktır. Bol bol su içerek günlük enerjinizin bir kısmını karşılayabilirsiniz. Az su tüketimi halsizliği tetikleyebilir. D ve B vitaminlerinin eksikliği de oldukça halsiz hissetmenize neden olabilir. Ufak bir kan tahlili ile vitamin eksikliğiniz öğrenebilir doktorunuzun verdiği tavsiyelere göre vitamin desteği sağlayabilirsiniz.

İyi ve kaliteli uyku gün içerisindeki durumunuzu fazlasıyla etkileyecektir. Sabah uyandığınız zaman yapacağınız ufak tefek egzersizler ile vücudunuzu uyandırabilir ve günlük tempoya hazırlayabilirsiniz. Stresli yaşamdın olabildiğince uzak durmaya çalışmakta da fayda var. Fazla kahve ve alkol tüketimi de yorgunluk sebeplerinizden birisi olabilir. Bu sebeple günlük dozunuzu azaltmanızda fayda var.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir