Kredi Kartı Nasıl Yatırılır

Günümüzde en sık kullanılan ödeme araçlarından biri olan kredi kartlarının ödemesi ne şekilde yapılır, takibini nasıl yapmalıyız?

İşte sizler için detaylı bir şekilde önerilerimiz hazır!

Kredi Kartı Ödemesi Nasıl Yapılır?

Öncelikle belirtmek gerekir ki her bankanın kendine özgü politikası olması sebebi ile kredi kartı borçlarımızı ödemeden önce doğru gün olup olmadığını kontrol etmek son derece önemli bir husustur.

Bankalarda kredi kartları için belirlenen bazı ödeme günleri mevcuttur. Bu günler aybaşı, ortası veya sonu olabilir. Tüm portföyün istatistiksel bir biçimde ödeyebileceği günler sistemde kayıtlı olması sebebi ile yeni müşteriler için yine mevcuttaki portföy üzerinden belirli gün seçenekleri müşterilere sunularak bir hesap kesim tarihi belirlenir. Veya isteğe bağlı olarak mümkün olduğu durumlarda müşteri tarafından değiştirilebilir. Bir de bu ödeme tarihlerinden sonra yine banka tarafından belirlenen son ödeme günleri mevcuttur.

Burada dikkat edilmesi gereken husus ödenecek tutarın hesap kesim tarihinden önce değil, sonrası yatırılması olacaktır. Sebebi ise; önce yatırılan tutar, bir önceki ekstre borcu var ise bu borca dahil edileceğinden yeni ekstre için yatırmaya çalıştığınız  borç tutarı yeni döneme yansıtılmayacaktır.

Kredi Kartı Borcu Yatırma Aşamaları

Borç ödeme için en pratik yöntem atm yolu ile ödemedir. Bu yöntemin dışında müşteri numaranız ile şubenize başvurarak da mevcutta görünen kartlarınız için ödeme sağlayabilirsiniz.

Kredi kartınızı cihaza yerleştirdiğinizde sistem sizden şifre isteyecektir. Şifre girdikten sonra ekranda birkaç buton oluşacaktır. Bu butonlar arasında ’’Ödeme İşlemleri ’’ seçeneğini göreceksiniz. Genelde tüm bankalarda bu buton yer alır.

Sonrasında ise karşınıza çıkacak diğer buton ’’Kredi kartı işlemleri’’ butonudur. Bu ekrandan sonra  bankanıza ait kaç adet kartınız var ise sistemde görünecektir. Ödeme yapmak istediğiniz kartı seçerek işleme devam edebilirsiniz.

Sonrasında sistem iki seçenek sunmaktadır. Bu seçeneklerden biri ’’ asgari tutar öde’’ bir diğeri ise ’’Tutar gir’’ şeklinde olacaktır. Tutar girmek istediğinizde, yatırmak istediğiniz tutarı belirterek işleme devam edebilirsiniz.

Sonrasında cihazda paranızı yerleştirebileceğiniz bir kapak açılacaktır. Bu kapak kısmına tutarı yatırıp ’’Devam’’ butonuna basarak ilerleyebilirsiniz.

Son olarak ’’İşlemi bitir’’ ve ardından ’’Makbuz al’’ butonu ile devam ederek para yatırma işlemini gerçekleştirmiş olacaksınız.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir