Zayıflamak İçin Ne Yapmam Lazım?

Kilo vermek insanların çok önemli sorunları arasında yer alır. Bu durum gittikçe artan obeziteyle daha da belirgin hale gelmiştir. Bunun için alınması gereken pek çok önlem vardır ve ya uzman desteğine başvurmak gerekebilir. İnsanların bu durumlarda içine kapanması, uzaklaşması gibi durumlar söz konusu olabilir. Fazla kilolu olmak her zaman kötü bir durum olarak görülür ve sağlık sorunlarını da beraberin de getirir. Kilo alınmaya başlandığı fark edildiğinde belirli önlemler alınırsa sorunun boyutu artmaz ve duruma dur denilebilir. Onun için insan kendi boyuna uygun kilosunu bilmeli ve farklı bir durum olduğunda önlemini almalıdır.

Kilo almanın verdiği zararlar nelerdir?

Evet, kilo aldıktan sonra başımıza neler gelecek bunları bilmek çok önemlidir alınan kiloyla yağ oranımız artacak ve kalp mide de sorunlar çıkacaktır. Pek çok sağlık sorunun altında fazla kilo yatabilir. Artan kilo artışı tamamen yük olmaya başladığında ise kemik ve eklem ağrıları başlayacak spordan tamamen soyutlanma durumu olacaktır.  Tüm bunların önüne geçmek bizim elimizdedir ve önemli şeyin sağlık olduğu unutulmamalıdır. Obezite genetik faktörlerle de taşınabilir ama her kilo artışını buna bağlamak yanlıştır.

Özellikle öğrenci ve bekar hayatlarında hazır ve yüksek kalorili yemekler yüzünden çok sağlıksız ve hızlı bir kilo artışı meydana gelir bu tarz durumlarda bunun önüne geçmek için yemek yapmayı öğrenmek ve gerekirse yemek kurslarına gitmek tercih edilebilir. Yoğun iş temposu yüzünden insanlar eve ve kendilerine zaman ayıramaz hale gelebilir. Sağlıklı bir insanın haftada en az 3 güm spor yapması gerekirsen hiç yapılmayan spor insanı halsizliğe sürükler, alınan verimi azaltır ve sosyal çevreden soyutlar oysa spor yapmak insanı zinde tutar ve dinç bir hayatın kapıları aralanır bunun için bahçeler koşu parkları spor salonları gibi pek çok yer mümkündür. Tüm bunlara zaman yoksa bile evde yapılacak olan pek çok hareket vardır. Bu tarz yaşam sitilini benimsemek hem ömrü uzatır hem de yaşanan hayattan zevk almayı arttırır.

Kilo vermek için neler yapılabilir?

Öncelikle insan kilo vermeyi gerçekten istemelidir. Kararlı olan bir bireyin yapamayacağı iş yoktur. Öncelikle bir program belirlenmeli ve bu programa uyulmalıdır yüksek obezite durumu varsa uzmana danışılmalıdır. Yapılan olan doğrultusunda yiyecek ve içecekler alınmalıdır. Diyet programı sporla desteklenmelidir ve yağ oranını azaltmak ilk amaç olmalıdır. Haftada en az 3 gün spor yapılmalı ve aksatılmamalıdır. Su içmek ise en önemlisidir su hayattır ve su sağlıklı bir kilo kaybı için altın kuraldır. Günde en az 2 litre su içmek sağlık açısından da çok önemlidir zayıflama için ise 3 litreye kadar su içilebilir su, ödemleri atar vücudu temizler insanı zinde tutar. Tüm bunlara uyulursa kilo vermenin sanıldığı kadar zor olmadığı görülür.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir