Küçük Salonlar İçin Dekorasyon Fikirleri

Evlerin en önemli alanları genel olarak vakit geçirilen salonlardır. İnsanların dekorasyonu yaparken de en çok titizlendikleri yerlerin başında salonlar gelmektedir. Bunun en önemli nedeni ise salonların evlerin genel tarzında belirleyici ve etkisini ortaya koymasıdır. Bazı evlerde metrekare açısından salonların küçük olduğu veya ikinci salonların daha ufak boyutta olması etkileyici dekorasyonların yapılmasına engel değildir.

Duvarların Etkili Kullanımı 

Küçük salonlarda en büyük görev duvarlara düşmektedir. Bu nedenle de duvarların dekorasyonları oldukça önemlidir. Kitaplık, TV ünitesi veya süsleme raflarının duvarlara monte edilmesi alan açısından yer kazandıracağı gibi seçilecek olan aksesuarların dekoratif olması hoş bir görüntü yaratılmasına yardımcı olur.

Açık Renkler Tercih Edilmelidir

Eğer, salonunuz küçükse ve koyu renk ise bu alanın olduğundan daha küçük görünmesine sebep olur. Ancak, açık renkler salonun ferahlatıcı bir görüntü de olmasının yanı sıra ışığı yansıtma özelliği ile de daha büyük görünmesine neden olur. 0 – 14 yaş arası çocukların bulunduğu evlerde küçük salonlarda duvar kirlenmesi sorunun yaygın olabilme durumuna karşılık ise duvar kağıdı da tercih edilebilir. Zemin kaplamalarının da açık renklerden seçilmesi önemlidir. Eğer odanın ilk dekorasyonunda zemin koyu renk ahşaplardan veya kaplamalardan yapılmışsa açık renkli halılarla kaplanması ile de bu sorun çözüme kavuşturulabilir.

Genel Dekorasyonun Önemi

Küçük salonlarda genel dekorasyon için öncelikle kapının etrafı boş tutulmalıdır. Kapıdan uzakta olan masa, sandalye ve mobilya takımlarının odanın kapı yakınında değil, odanın derinlerine yerleştirilmesi hareket açısından da ortamı ferahlatır. Bunun yanı sıra küçük salonlarda eşya kalabalığının olmaması gerekmektedir. Bu nedenle de duvara monte edilebilen geniş tv ünitelerinin tercih edilmesi eşya kalabalığının da önüne geçebilir. TV ünitesi hariç küçük kitaplıklarda kullanılabilir ancak bu tarz eşyalar için katlanabilir olması yine alan kazanma açısından oldukça önemlidir.

Işıklandırmanın Önemi

Küçük salonlarda ışıklandırma oldukça önemlidir. Alan küçük olduğu için çok düşük voltlardaki ampullerle de aydınlatılması sağlanabilir. Bu nedenle de küçük salonlarda görkemli avizelerin kullanılması yerine daha dekoratif loş ışıklandırma sistemleri tercih edilebilir. Yine avizelerin dışında ayaklı ışıklandırmalar ve duvarlara monte edilebilen süs ışıklandırmaları küçük salonlarda kullanılabilir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir