Parkelerin Kabarması Nasıl Önlenir?

Ev zeminlerinde en yaygın kullanılan malzeme parkelerdir. Hem görünüş hem de kullanışlı olmaları bakımdan günümüzde hemen her evde parke görebilirsiniz. Parke seçimini evinizin genel renk düzenine hakim olacak şekilde yapmanız mümkün. Ayrıca farklı desen seçenekleri olması tarzımızı ortaya çıkarmada yardımcı.

parke

parke

Parke Kabarmasını Önleyecek Kullanışlı Tavsiyeler

Görünüşlerinin ve kullanışlı olmalarının yan sıra parkelerin kabarması gibi bir sorun karşımıza çıkabilir. Parkeler ahşap malzemelerden yapılırlar. Su ile temas etmeleri sonucunda şişmeye eğilim gösterirler. Suyu çeken parke kabarmaya başlar ve bulunduğu yere sığmaz.  Parkeleri olabildiğince su ve nemden uzak tutmamız gerekir.

İlk olarak parke yapılırken su tesisatı ya da ısıtma borularının geçtiği yerler gözden geçirilmeli, tesisatta bir problem varsa giderilmelidir.

laminant parke

laminant parke

Parkeler zeminden gelen rutubetten etkilenir. Bodrum katta ya da zemin kattaki parkelerde sık görülen bu durumun engellenmesi için parkelerin altına plastik koruma serilmelidir. Bu koruma örtülerinin duvarlarla ve birbirleri ile olan birleşim yerleri kontrol edilmelidir. Gün içinde toz almak, üzerindeki kirleri temizlemek için parkeleri ıslak bezle sileriz. Parkelerin şişmesini engellemek için kullandığımız bu bezlerin ıslak değil nemli olacak şekilde kullanmalıyız. Zaman zaman parkelerin üzerine su dökülebilir. Bu durumda hızlı bir şekilde bu bölgesel kurulanmalıdır.

Banyo gibi suyun ve nemin hakim olduğu yerlerde parke kullanılmamaya özen gösterilmelidir. Parkelerin kabararak şişmesinin bir diğer sebebi ise döşemeleri sırasında duvar ile zemin arasında olması gereken genleşme boşluğunu yetersiz olmasından kaynaklanmaktadır.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir