Saç Bakımında Dikkat Edilecek Hususlar

İnsanların dış görünüşlerinde en önem verdikleri yer saçlar olmuştur. Son dönemlerde erkekler en az kadınlar kadar saç bakımına özen göstermektedirler. Saç bakımında saç tipini bilmek çok önemlidir. Öyle ki bazı insanların saçları yağlı iken bazıları ise ince telli ve kurudur. Saç bakımında yağlama çok önemli yer tutar. 15-20 dakika kadar saçlı kafa derisine ılık zeytin yağı ile masaj yapıp rahatlayın.

yağlı saçlar

yağlı saçlar

Yapacağınız bu uygulama gerek saç diplerini gerekse de saç uçlarını yumuşatır. Yağlama işlemi sonrası saçlarınız ılık su ile yıkanarak temizlenir. Düzenli saç bakımı saçların temiz ve bakımlı olmasını sağlar. Saç bakımında yıpranmış ve kıvırcık saçların bakımı birbirlerinden farklıdır.

Saç Bakımında Saç Tipinin Önemi

Saç köklerine genetik nedenler başta olmak üzere çevresel ve birçok dış faktörler saçların zarar görmesine neden olur.  İnsanların birçoğu saç bakımı yaptırmak için güzellik salonlarına akın ederken, bazı insanlar da kendi imkanlarıyla saç bakımlarını evde yaparlar. Saçınıza uygun şampuan ve sabun seçmelisiniz. Yağlı, kuru, ince veya kepekli saçlar için ayrı ayrı şampuanlar bulunur.

dolgun saçlar

dolgun saçlar

Saç temizliğinde kullanılan tarak, havlu gibi eşyaların kişiye ait olması yani kişisel olması gerekir. Temiz ve sağlıklı saçlar kişinin özgüvenini arttırır. Sağlıklı saçlara sahip olmak için düzenli biçimde yıkanmak gerekmektedir. Saçların fırçalanması dökülen saçlar, kir ve tozları uzaklaştırıcı işlev görmektedir. Normal bir saçın haftada en az bir ya da iki kez yıkanması gerekir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir