Dışkıda Kan Görmek Hangi Hastalıkların Sinyali?

Tuvalete gittikten sonra tuvalet kâğıdınıza veya klozetinize kan bulma çeşitli farklı şeylerden kaynaklanabilir. Bazı nedenler diğerlerinden daha olası (ve daha az korkutucu) olabilir, kanın rengi, altta yatan sorunun nerede olduğuna dair bir ipucu verebilir. Doğrudan bir tıp uzmanına gitmeniz, ne olduğunu öğrenmenin en iyi yoludur.

  • Hemoroit

Parlak kırmızı ya da kahverengi renkli kan görme, en yaygın olarak, sindirim sisteminin ince bağırsağından veya kolondan kaynaklanır. Hemoroit genellikle tuvalet kâğıdında veya kapta parlak kırmızı kan oluşturur. Hemoroitler korkunç olabilir, çünkü çok kanama yaparlar. Lif dostu beslenme değişiklikleri hastalığın gelişimini önleyebilir.

hemoroit

hemoroit

  • Anal Fissür

Parlak kırmızı kanın bir diğer yaygın nedeni, kabızlıktan doğuma kadar herhangi bir şeyden kaynaklanabilen bir anal fissür olabilir. Kanamanızın yalnızca bir hemoroit olduğunu varsaymamalısınız ve ne olup bittiğini resmi bir tanı içinde görmelisiniz.

  • Ülser

Ülserler oldukça yaygındır, insanların yaklaşık %10’u hayatlarının bir noktasında bir çeşit ülser geliştirecektir. Hastaların çoğunda, tedavi nispeten basittir. Doğru ilaçları almak, stresi azaltmak, yediklerine dikkat etmek, alkolü kesmek ve sigarayı bırakmak hepsinin iyileşmesine yardımcı olabilir. Daha koyu renk, neredeyse siyahımsı kan, tipik olarak üst GI yolundan (mide veya özofagustan) gelir; bu da bir ülser hastalığı sahibi olmanız anlamına gelebilir.

ülser

ülser

  • Kolorektal Kanser

Bazı durumlarda, dışkıda bulunan kan kolorektal kanser anlamına gelebilir. Kan miktarı normal göz ile fark edilemeyebilir, bu nedenle kural önleme olmalıdır. Ailenizde kanser geçmişi varsa, önerilen 50 yaşından önce düzenli kolonoskopi yaptırmanızdır.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir