Selülit Nedir ?

Günümüzde selülit hemen hemen her kadının en büyük sorunlarından birisidir. Özellikle kaçla ve bacaklarda gözüken bu durum görüntü açısından pekte hoş değildir. Selülit aslında bir hastalıktır. Cilt altında yağ dokusunda meydana gelen ve suyun orada birikmesi ile ödem oluşup cilt üzerinde portakal kabuğu gibi bir görüntü oluşmasına neden olmaktadır. Buna rağmen bu durum için herhangi bir ilaç bulunmamaktadır. Bu durumdan kurtulabilmenin en etkili yolu düzenli beslenme ve diyet yapılmasıdır.

selülit

selülit

Yaz ayı geldikçe bundan kurtulmak için birçok spor ve diyet yapılmaktadır. Ancak herkes bu konuda başarılı olamamaktadır. Çünkü her hareket selülitleri gidermek için uygun değildir.

Selülitler İçin Hangi Spor Ve Hareket Yapılmalıdır?

Egzersiz selülit tedavisinde önemli bir yere sahiptir. Dolaşımın arttırılması ve protein atıklarının bölgeden uzaklaştırılması ile birlikte bir başlangıç yapılabilir. Böylece o bölgedeki yağlar yakılır ve bu görüntü yavaş yavaş yok olmaya başlar ancak tamamen giderilmesi için yeterli olmayacaktır. Bu egzersizleri koşu, bisiklet gibi etkinlikler ile desteklemek gerekmektedir. Ayrıca yağ ve karbonhidrat içeren besinlerden de uzak durulması gerekmektedir.

selülit giderme

selülit giderme

Günlük olarak kas egzersizleri yapılmalıdır. Bu durumun düzenli olarak her gün 15-20 dakika şeklinde uygulanması gerekmektedir. Ayrıca yaz ayı için yüzme oldukça önemli bir etkinliktir. Yüzme tüm kaslarda güçlenme ve dolaşım sistemin hızlanmayı sağlamaktadır.

Yaz ayları için dikkat edilmesi gerekilen bir durum ise açık hava da yapacağınız etkinliklerdir. Vücudun ve havanın bu durum için en uygun olduğu zamanlar sabah ve akşamdır. Çünkü vücut sabah kalkınca ve akşam saatlerinde daha sakin bir dolaşıma sahiptir. Ancak yapacağınız etkinlikler ile bu durumu da değiştirerek  selülitlerinizden kurtulmak için önemli bir ilerleme sağlayabilirsiniz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir