Servo Motor Özellikleri Nelerdir?

Servo motorlar gücün bir servo yükseltici tarafından sağlanmasıdır. Buna istinaden servo motor nedir sorusuna cevap olarak elde fren veya aktüatör benzeri mekanik bir sistem şeklindedir. Bu sistem ile kuvvet ve tork uygulaması sağlanana ve dönme veya öteleme motoru olan sistemdir. Servo motorlar özellik olarak çalışma alanlarında yüksek verimlilik sağlar.

servo motor

Ayrıca güvenli olarak yüksek doğruluk oranına ve zorlu ortamlar için çalışma özelliğine sahiptir. Yüksek hızlanma değerleri sunarak stabil çalışma sağlarlar. Küçük boyutlar da sessiz çalışarak kapalı döngü kontrolü sağlama özelliklerine sahiptir. Yüksek tork ve atalet oranları sunarak tasarruf oranını yüksek tutarlar.

Servo Motor Avantajları Nelerdir?

Servo motor kullanım alanlarında açısal konum sağlar. Bununla birlikte ivmelenme ve hız olarak kontrol sağlama özelliğindedir.  Özellikle kapalı çevrim kontrol sistemi sağlayarak sistemde yer alan çıkışı dengeleyerek çalışacak konuma getirir. Bununla birlikte şaftın hareketini denge de kurmak için pozitif geri besleme sistemi sağlar.

Servo Motor Teknik Özellikleri Nelerdir?

Servo motorlar boyutlarına, işlevine göre farklıdır.  Servo motor nedir sorusuna istinaden bu farklılıklar konumsal döndürme, sürekli döndürme ve doğrusal olarak döndürme şeklindedir.  Buna istinaden konumsal döndürme servo motorların da 180 derece dönebilme ve motorun fazla dönmesini engelleyen dişli mekanizmasında durdurucu özelliği vardır.

Sürekli döndürme servo motorunda girişi, çıkış hızını ve sınırsız hareket,  edebilme özelliği vardır.  Lineer servo motorların da çıktı kontrolü sağlamak için kremayer ve pinyon mekanizması vardır.

Servo Motor Kullanım Alanı Nedir?

Servo motorlar, üretim ortamı ve otomasyon ve elektronik sistemlerinde çok yönlüdür. Ayrıca hassasiyet özelliği ile kayma ekseninin hareketinde ve CNC makinelerinde kullanılır. Servo motorlar yüksek hızlı dönüş ve daha fazla tork sağlama özelliğine sahiptir. Bununla birlikte döner veya doğrusal hareketini dijital sinyal durumuna getirme özelliğine sahiptir. Çok yönlülük özelliğine sahip servo motorlar geniş kullanım alanına sahiptir. Ayrıca kapalı çevrim özelliği ile geri besleme sinyali kullanma özelliğine sahiptir.

Sizler de yapı veya elektrik işlerinizde kullanmak için servo motor nedir sorusunun cevaplarına https://www.botem.com.tr/servo-motor-nedir   linkinden ulaşabilir, makineleri ve ürünü inceleyebilir kendinize uygun olanı satın alabilirsiniz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir