Yağlama Cihazlarında Odaksan Makine Kalite Farkı

Yağlama sisteminin esas görevi, karterde stoklu yağı belirli bir basınç ile makine veya motor içinde yağlanması gerekli yerlere iletilmesini sağlamasıdır. Yağlama sistemi veya yağlama cihazları 3 ana parçadan oluşur; motor yağının deposu olan, yağın ısınmasını ve motoru dış etkenlerden koruyan karter, yağın tortularını filtreleyen yağ süzgeci ve yağı karterden emerek basınç altında yağ filtresi ve de asıl yağ kanallarına gönderen yağ pompasıdır.

Yağlamanın Önemi Nereden Kaynaklanır?

Bir makine parçasının yüzeyi ne kadar pürüzsüz görünür ise görünsün bu yüzey hassas gözlemde %100 düz zemin olamaz. Birbirine değerek hareket edebilen parçaların yüzeylerinde oluşan ince çıkıntı ve pürüzler, hareketin hızını düşürür. Sürtünme olarak adlandırılan bu hareket kısıtlanması makine parçalarının ısınmasına, tahribatına neden olur.

Yağlama Cihazları Nerede Kullanılır?

Makine parçaları arasına sızdırılan yağlar ile oluşan yağ filmi; parça yüzeyinde oluşan çizik ve pürüzlerin arasına dolgu maddesi olarak yerleşir ve sürtünmeyi minimuma indirir. Dolayısı ile aşınma, ısınma sorunları da minimize edilir. Makinelerin kullanımını ve dayanıklılığını arttırmak için yağlama cihazları ve uygun olan yağlar ile periyodik olarak yağlama yapılmasında fayda görülür. Yağlama makineleri gerekli görülen her makine için kullanılabilir pratiklik sağlayan çözümlerdir.

Yağlama Cihazları Çeşitleri

Sanayi sektörü ağırlıklı olmak üzere pek çok alanda kullanılabilen yağlama cihazları odaksan makine firmasının öne çıktığı çeşitlilik içerisinde sunuluyor. Yağlama cihazları ya da yağ pompaları havalı yağ pompaları ve mekanik hava pompaları olarak ikiye ayrımda incelenir. Tükettiğiniz madeni yağ transferinin miktarı ve türüne göre performans üzerinde hayli etkili ve de önemlidir. Yağ transferinde kullanılan cihazların kalitesizliği; çevre kirliliği, yüksek maliyetler, iş güvenliği zafiyeti, zaman kaybı riski gibi önemli faaliyet sorunları yaşanmasına sebebiyet verebilir.

Odaksan firmasının ürünleri https://www.odaksan.com.tr/ web sayfası üzerinden de görebileceğiniz gibi küçük ya da büyük ölçekteki yağlama cihazları ihtiyacı için ideal çözümler getiriyor. Özellikle Pressol yağ transfer pompaları; dişli yağı, hidrolik yağları, antifriz, otomatik şanzıman yağları, cam suyu, tüm tabii ve sentetik yağlar için seri, güvenli, temiz bir akışkan transferi sağlayan en büyük asistanınız olabilir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir