Spor Ayakkabıları Nasıl Seçilir?

Spor ayakkabısı seçerken genelde moda anlayışınıza uyması, bütçenize uygun olması ve rahat olmasını göz önünde bulundurursunuz. Şık gözüken ve uygun fiyatlı bir ayakkabı her insanın isteyeceği bir ayakkabıdır. Ancak seçimlerinizi yaparken yalnızca bu maddeleri göz önünde bulundurmanız yeterli olmaz. Spor yapmak için alacağınız ayakkabının yapacağınız spor türünden kaynaklı olarak ortaya çıkabilecek sakatlanma risklerine karşı önlem alabilmesi de önemlidir.

spor ayakkabı modelleri

spor ayakkabı modelleri

 

Spor Ayakkabısı Çeşitleri Nelerdir?

Her spor ayakkabısının işlevselliği kendisine göre farklılıklar gösterebildiği için spor egzersizlerinizin ne yönde olduğunu belirleyerek tabanı, bileği ve ayağınızın tamamını iyice saracak şekilde tasarlanan spor ayakkabıları seçmelisiniz. Örneğin yürüyüş ayakkabıları diğer ayakkabılara göre daha sert bir yapıya sahiptir. Koşu ayakkabıları ise daha esnek yapıdadır. Ek olarak yastıklama tekniği ile daha da güçlü bir esnekliğe sahiptir. Bu sebeple yapacağınız spor türüne göre ayakkabı seçmeniz ilk dikkat etmeniz gereken nokta olmalıdır.

Ayak Tipine Göre Spor Ayakkabı Seçimi Nasıl Yapılır?

İnsanların ayak yapıları çok farklı tiplerde ve boyutlarda olabilir. Bu sebeple biyomekanik özellikleri birbirinden ayrı olarak üretilirler. Biyomekanik özellik sahibi olma konusunda ayaklarınız tek çeşittir ve ayakkabı bu özellik sayesinde seçilebilir.

Ayaklar yürüyüş sırasında zemine uyum sağlayacak yapıdadır. Ancak zamanla zeminler şekil değiştirdiği ve farklılıklar gösterdiği için ayakkabı üreticilerini de bu konuda çalışmalar yapmasına zorlamıştır. Ayakkabıların her an ayağımızda olduğu düşünülürse önce ayak şeklinize uygun olması gereklidir.

spor ayakkabı

spor ayakkabı

 

Koşu Ayakkabısı Nasıl Olmalıdır?

Koşu ayakkabısı giymeden koşmaya başlarsanız kısa süre içerisinde ayaklarınızda kızarıklık, şişlik ve ağrı hissedebilirsiniz. Bu yüzden spor ayakkabıları giymeyi alışkanlık haline getirmelisiniz. Tercih yaparken farklı pek çok marka ve modelle karşılaşacağınız için kafanız karışabilir. Bu durumda öncelikle ayak parmağınız ile ayakkabının burun kısmı arasında en az 1 cm boşluk olmasına dikkat edin.

Koştuğunuz sırada ayaklarınız ileriye doğru basınç uygulayacağı için eğer boşluk olmazsa parmaklarınız ayakkabının burnunu zorlayarak hem ayaklarınıza hem de ayakkabınıza zarar verebilir. Böylelikle hem vermiş olduğunuz para hem de koşu için ayırmış olduğunuz zaman boşa gidebilir. Ayakkabıyı denerken de oturarak değil ayakta denemeye çalışın ve mutlaka spor yaparken çorap kullanın.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir