Yirmilik Diş Ağrısı Nedir?

İnsanların 17 ile 23 yaşları arasında yirmilik diş adı verilen 4 tane yeni dişi çıkmaya başlar. Yirmilik dişler oldukça problemli ve ağrılı dönemler geçirmenize yol açabilir. Ağzınızın 4 ayrı kısmında yer alan bu dişler diş etlerine ya da kemiğin içerisine gömülüdür.

diş sağlığı

diş sağlığı

Çenenin dar olması ve çıkacak alan bulamaması gibi durumlardan dolayı ağız içerisinde ters yönlere doğru hareket ederek ilerler ve diğer dişlerin sıkışmasına yol açarlar. Bu ters yönlü ilerleyiş ise şiddetli ağrılara ve iltihaplara yol açar. Diğer dişlerinizin sağlığını da bozabilecek olan bu dişlerin zaman kaybetmeden diş hekimine gösterilmesi gereklidir.

Yirmilik Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Yirmilik diş ağrısında en etkili yöntem ağrı kesici almaktır. Kuvvetli ağrı kesiciler bu dişlerin ağrısını almaya yeterlidir. Ağrı kesiciler dışında antibiyotik ilaçlar da kullanabilirsiniz. Antibiyotiklerin iltihap önleyici özellikleri sayesinde yirmilik dişlerinizin ağrısını azaltabilirsiniz.

diş ağrısı

diş ağrısı

Ancak ilaç ve doğal yöntemleriniz ile geçmeyen yirmilik diş ağrısı çekiyorsanız o dişlerinizin uzman bir diş hekimi tarafından kontrol edilmesi ve çekilmesi zamanı gelmiş demektir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir