Alınganlık Problemi Nasıl Çözülür?

Her yaştan insanın birbiriyle sorun yaşamasına sebep olan alınganlık, toplum içerisinde çok büyütülen bir durum olarak görülmez; aksine çocukça bir davranış olarak nitelendirilir. Dolayısıyla ciddiye alınmayan ve hem kişinin hem de çevresinin çözüm bulamadığı bu durum, zaman içerisinde ilerleyerek kişiyi derin bir depresyona sokar ve çevresine karşı nefret duygusunun artarak şidddet eğilimli olmasına sebep olur.

alınganlık

alınganlık

Alınganlık; ev, iş, arkadaş veya karşı cins lişkilerinde kişinin olumsuz bir tavır sergilemesine sebep olur. Çünkü alıngan olan kişiler, söylenen en küçük sözü bile kendi üstüne alınarak bu durumu ya konuşmayarak ya da tartışarak çözmeye çalışırlar. Bu da ilişkilere zarar verir ve dolayısıyla kişinin yalnız kalarak depresyone girmesine sebep olur.

Alınganlığın Sebepleri ve Çözümleri

Alınganlığın en büyük sebebi, yetiştirilme tarzı ve kişinin çocukluğundan itibaren yaşadıkları olarak görülüyor. Geçmişinde ailesi tarafından psikolojik veya fiziksel şiddet görmüş kişiler, ileriki yaşlarında sosyal ortamlarda başarısız oluyor ve aşağılık duygusuna kapılarak özgvenlerini yitiriyorlar. Bu durum, söylenen her bir sözün veya bakışın kendine yönelik olduğunu düşünmelerine sebep oluyor. Sonuç olarak, herkese karşı içten içe öfke duyuyor ve kendi dahil kimseye güvenmiyorlar.

alıngan çocuklar

alıngan çocuklar

Alınganlık durumu eğer aşırı derece değilse, kişi bu durumun üstesindne kendi gelebilir. Örneğin yeni yeni insanlarla tanışabilir, bol bol seyahat edebilir veya bir hobi edinebilir. Bu gibi atılımlar zaman içerisinde kendine olan güvenini kazanmasına ve dolayısıyla diğer insanların ne düşündüklerini daha az önemsemesini sağlar.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir