Antibiyotiklerin Doğru Kullanım Alanları

Antibiyotikler kış aylarında neredeyse herkesin çok sık kullandığı ilaçlardan bir tanesidir. Bakterilerin sebep olduğu hastalıkların tedavilerinde kullanılan bu ilaçlar zaman içerisinde çok fazla kullanıldığında mikroorganizmaların dirençlenmesine neden olarak işlevlerini yitirebilirler.

antibiyotik

antibiyotik

Antibiyotikler genel olarak grip ya da nezle gibi  virüslerin neden olduğu hastalıklarda etkili değildir. Sadece bakterilerin sebep olduğu hastalıklarda antibiyotik kullanılmalı. Bilinçsiz ve boş yere kullanıldığı zamanda da hem metabolizmaya hem de bağışıklık sistemine zarar verirler.

Antibiyotik Kullanımı İle İlgili Bilmemiz Gerekenler Nelerdir?

Antibiyotikler ateş düşüren ya da ağrılarımızı kesen ilaçlardan değildir. Bu nedenle de bu tarz durumlarda antibiyotik kullanmak doğru olmayacaktır. Virüs kaynaklı olan grip ya da nezle gibi hastalıklarda antibiyotik pek işe yaramamakla beraber bağışıklık sisteminize de zarar verebilir.

Sık sık antibiyotik kullandığımız zaman vücudumuz bu ilaçlara karşı direnç geliştirir ve gerekli olduğunda da etkisini gösterememeye başlar. Bu nedenle tedavisi uzun sürecek olan enfeksiyonlar ve hastalıklarla karşılaşabiliriz.

fazla antibiyotik tüketimi

fazla antibiyotik tüketimi

Yanlış kullanıldığı zamanlarda, ishal, baş ağrısı, böbrek sorunları ya da karaciğer sorunları gibi rahatsızlıklarla karşılaşabiliriz.

Yaş, hastalık geçmişi ya da kronik hastalıklarınıza göre sadece doktor kontrolünde verilen antibiyotiklerini kullanmalıyız. Reçete dışında, başkasına iyi gelen bir antibiyotiği kullanmak çok yanlış bir davranış olacaktır.

Antibiyotik tedavisine ara verdiğiniz zaman bakteriler daha çok çoğalarak geç iyileşmenize neden olacaktır. Bu nedenle doktorunuzun tavsiye ettiği süreç boyunca ilaçlarınızı kullanmanızda fayda var.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir