Daha Taze Yeşillikler İçin İpuçları

Ülkemizde bolca bulunan ve neredeyse her öğünün yanında bolca tüketilen yeşillikler, bazen de tek başına bir yemek oluyor ve sofralarımıza geliyor. Severek tükettiğimiz ve sağlık açısından son derece önemli olan yeşillikleri saklarken taze kalması birkaç yöntemle hiç de zor değil.

maydonoz

maydonoz

 

Yeşillikleri Nasıl Saklamalıyız?

Yeşillikler Mutlaka Kuru Olmalı

Buzdolabına koyacağımız yeşillikler kesinlikle ıslak olmamalıdır. Buzdolabına yerleştirmeden önce kurulanmalı ve kuru bir şekilde yerleştirilmelidir. Çünkü ıslak kalan yeşillikler hızla çürür ve tazeliğini yitirir. Pazardan ya da marketten aldığınız yeşillikleri bir yeşillik kurutucusu yardımıyla kurutabilirsiniz. Eğer bir kurutucunuz yoksa bir süzgece yeşillikleri koyup oda sıcaklığında doğal yollarla suyunu salmasını bekleyebilirsiniz. Kuru şekilde buzdolabına kaldırılmış yeşillikler 7 gün boyunca tazeliğini koruyacaktır.

Yeşillikler Hava Alan Kâğıtlara Sarılmalı

tere

tere

 

Bazı yeni nesil buzdolapları sebze ve meyvelerin poşetsiz olarak, meyve ve sebzeler için tasarlanmış bölmelere koyulmasını isterler. Zaten yeşillikleri taze tutmanın yolu da poşetsiz olarak saklamaktır. Pazardan ya da marketten aldığımız yeşilliklerin konulduğu poşetler yeşillik saklamaya elverişli değildir. Yeşillikler saman kâğıdına sarılmalı, hava almaları sağlanmalıdır. Bu sayede tazeliklerini koruyacaklardır. Saman kağıdı olmayan durumlarda gazete kağıdı da aynı işlevi görecektir. Ancak sağlık açısından evde saman kağıdı bulundurmak daha önemlidir.

Derin Dondurucuyu Kullanın

Yeşillikleri daha uzun süre taze olarak saklamanın bir yolu da onları derin dondurucuya atmaktır. Uzun süre kullanmayacağınız yeşillikleri güzelce yıkayıp kuruttuktan sonra poşetleyebilir ve derin dondurucuya atabilirsiniz.

 

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir