Hamilelik Çatlaklarını Önlemenin Yolları?

Hamilelik döneminde anne adayı birçok bedensel değişim yaşar ve karnı büyüdükçe bu değişimin zaman içerisinde vücudunda çatlaklar oluşturduğunu görür. Bu çatlaklar, özellikle doğum sonrasında çok belirginleşir ve genelde bacak, kalça, karın ve göğüs bölgesinde toplanır. Çatlakların sebebi ise, hamilelik döneminde alınan kilolar ve doğumdan sonra vücudun eski formuna girebilmek için dengesizleşmesinden kaynaklanır.

çatlak

çatlak

Çatlaklar Olmadan Bir Hamilelik Geçirmek Mümkün

Çatlak, yalnızca hamilelik sebebiyle oluşmaz. Çatlakların sebebi, çoğunlukla hızlı kilo alıp vermekten dolayı vücudun dengesinin bozulmasıyla meydana gelir. Böyle durumlar önceden bilinemediği için önlemini almak zorlaşabilir. Fakat hamilelik için aynı şey söz konusu değildir ve çatlakları önceden önlemek mümkündür.

Öncelikle hamilelik döneminde, çok fazla kilo alıp doğumdan sonra hızlıca kilo vermek çatlak oluşumunu arttırır. Bu yüzden düzenli beslenmek gerekir.

hamilelik çatlak

hamilelik çatlak

Düzenli spor ve esneme hareketleri yapılmalı, bol bol su içilmelidir.

Yağlı besinlerden ve hazır gıdalardan uzak durulmalı, bunun yerine sebze ve meyve ağırlıklı beslenilmelidir.

Duş alırken soğuk ve sıcak su ile şok yapılması da çatlakları önlemenin etkili yöntemlerinden biridir.

Çatlak oluşması muhtemel bölgelere, hamileliğin ilk ayarından itibaren düzenli olarak badem yağı ya da çatlak kremi sürülmelidir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir