Hamilelik Döneminde Beslenme

Her kadın çocukluğundan itibaren eğer ciddi bir travma yaşamadı ise anne olmak ister. Zaten kadının yaşamı annelikten önce ve annelikten sonra diye ikiye ayrılır. Annelik başka bir şeydir.

gebelikte beslenme

gebelikte beslenme

Ama anne olmadan önce geçen o dönemde yani gebelik döneminde sağlıklı bir insan dünyaya getirmek için kişinin kendisine önem göstermesi gerekir. Aslında bu kişinin kendi sağlığı için de son derece önemlidir. Spor yapması, düzgün ve sağlıklı beslenme, anne karnındaki bebeğin gelişimini etkiler.

Gebelikte Sağlıklı Beslenme Önerileri

Peki, anne adayı gebelik döneminde nasıl beslenmeli? Gelin birkaç örnek verelim. Öncelikle anne adayı asla sigara içmemeli, içilen ortamlarda bulunmamalı Alkol tüketimi ise kişinin aklından bile geçmemeli. Çay kansızlık yapacağından içilmemeli ama tiryakilik durumu varsa azaltılmalı ve çok açık olarak tüketilmeli.

beslenme

beslenme

Aşırı yağlı, kızarmış, fast food tarzı yiyecekler tüketilmemeli. Mutlaka haşlama, ızgara ya da fırında pişirilmiş yiyecekler tüketilmeli. Sebze, meyve sık sık yenilmeli. 3 ana, 3 ara öğün hamilelik sağlıklı beslenme için idealdir. Hamur işlerinden uzak durulmalı. Sabah mutlaka kahvaltı edilmeli ve gece yatarken bir bardak ballı ılık süt içilmeli.

gebelik

gebelik

Şu gerçek ise asla unutulmamalı. Bebeğin zeki, sağlıklı olması tamamen sizin karnınızda yaşadığı koşullara bağlı ve siz bir canlıyı dünyaya getirme kararı almış biri olarak bu sorumluluğu yaşamak durumundasınız Önce bebek, sonra siz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir