Hoşlanmayı Etkileyen Unsurlar

İnsanoğlu her zaman çevresinde bulunan kişilere duyduğu sevginin dışında bir kişiye daha fazla ve daha yoğun olarak farklı hisler besleyebiliyor. İnsan doğası gereği oluşan bu hissiyat için hoşlanma tanımlamasını yapmak mümkündür.

Fiziksel Çekicilik

Fiziksel Çekicilik

 

Beğenme, etkilenme ve son derece huzur verici hoş duygular hissetme olarak tanımlayabileceğimiz hoşlanmanın insan doğasında ayrı bir yeri bulunuyor.

Hoşlanmanın Temel Unsurlarının Etkileri

Hoşlanma kavramını etkileme yönleri ile beş temel unsura ayırmak daha etkileyici ve daha başarılı sonuçlar alınabilmesine oldukça yardımcı olacaktır.

Hoşlanmak

Hoşlanmak

Mekansal yakınlık, fiziksel çekicilik, benzerlik, karşılıklı hoşlanma ve alışveriş olarak beş farklı unsura ayrılabilen hoşlanmanın insanların yaşamlarında son derece önemli bir yeri bulunduğu hiç şüphesiz ki tartışılmaz bir gerçek olarak öne çıkıyor.

Hoşlanacağı bir kişi bulan kişiler yaşamın en özel bölümlerini yaşamaya başlar. Hoşlanmaların karşılıklı olması yönünde özellikle de insan doğasını temel alan bu beş temel unsur devreye girer ki bu temel unsurlarda olduğu bir bütünlük ve uyum yakalanabilmesi her iki taraf içinde doğru ve ideal sonuçların oluşmasını sağlar.

Mekansal Yakınlık

Mekansal Yakınlık

 

Böylelikle de hoşlanmanın uygulamalı olarak yaşanışı her iki taraf içinde en tatlı şekilde gerçekleşir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir