Saç Dökülmesinin Nedenleri

İnsanların saçları çeşitli nedenlerden dolayı dökülür. Dökülen saçın tedavisi için de öncelikli olarak saç dökülme nedenleri ve saç tipinin iyi bilinmesi gerekir.  Saç dökülmesi iyi bir şekilde araştırılması gerekir. Çünkü bir çok hastalığa neden olabilir.  Bazı saçlar vitamin eksikliğinden dolayı dökülürken bazıları da troid ya da farklı hastalıklarından dolayı dökülür. Saç dökülmesine engel olabilirsiniz.

Öncelikli olarak saçların kalınlaşmasını sağlayan FDA onaylı ilaç kullanabilirsiniz. Saç dökülmesine neden olan etkenlerden birisi de yanlış beslenme alışkanlığı olabilir. Doktor kontrolü dışında yapılan diyetler saç dökülmesine neden olabilecek etkenlerden birisidir. Yemek tüketiminde karbonhidrat ağırlıklı beslenmekten kaçınmak gerekir.

Strese Dikkat

Beslenme alışkanlığında çinko, B12, bakır ve folik asit içeren besinler tüketmelisiniz. Saç dökülmesine engel olmak için sebze ve meyve ağırlıklı beslenme yapmalısınız. Özellikle yağ oranı yüksek olan fast food tarzındaki beslemeden uzak durmalısınız . Saç dökülmesine neden olan etkenlerden birisi de sigara ve alkolden mümkün olduğu kadar uzak durmalısınız. Stresten mümkün olduğu kadar kaçının.

Stres saç dökülmesinin en önemli nedenidir. Günlük 50 ile 100 TL arasında saç dökülmesi son derece normaldir. Bundan çok daha fazlası olur ise doktora gidilmelidir. Saç dökülmesine engel olmak için dermatologlar saç mezoterapisi yaparak saç dökülmesinin önüne geçerler.  Saç boyası ve fön kaçınılması gereken durumlardan bir diğeridir. Hamilelik döneminde de saç dökülmesi çok yaşanan bir durumdur.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir