Yürümek İçin 10 Neden

Günümüzde dengeli beslenme ve sağlıklı yaşam hayatın en vazgeçilmez unsuru olmuştur.Spor yapmak isteyen insanların günlük olarak en az 30 dakika yürümektir. Yürüme insanlarda sayısız yarar sağlar. Kişinin ruh halini geliştiren yürüme,özellikle yürüyüş yaptığınız mevsimlere göre farklılık gösterir.Hareketsizlik insanlarda ciddi sağlık problemlerinin oluşmasına neden olur.

Yürüyüş

Yürüyüş

Bunun engellenmesi için yürümek, spor yapmak oldukça önemlidir. İnsanların toplumda sağlıklı yaşam ve çeşitli faktörler adına yürümesi için 10 nedeni var. Buna göre öncelikli olarak dünyayı oturarak keşfetmeniz mümkün değildir.Kalça kaslarınızı kuvvetlendirerek uzun mesafeli yürüyüş yapabilirsiniz. Yapacağınız tempolu yürüyüşte hem çevrenizi görebilirsiniz hem de yeni keşifler yapabilirsiniz.

Yürümenin İnsan Psikoloji Üzerindeki Etkisi

İkinci neden yürümemek hareketsiz kalmak vücutta yağ oranının yükselmesine neden olur. Bunun için yürümek var olan yağın yanmasını sağlar. Tempolu yürüyüşte kolun ileri geri sallanması hem kol hem de bacaklarda biriken yağlardan kurtulmanızı sağlar. Üçüncü neden glikoz toleransınız varsa glikoz kontrolünü yürüyüş yaparak geliştirirsiniz. Dördüncü neden trigliserid seviyenizi ve kan basıncınızı düzenler. Yürümek için beşinci neden ise uzun ömre sahip olmaktır.

Yürüyüşün Faydaları

Yürüyüşün Faydaları

Çünkü yapılan bilimsel araştırmada günlük yürüyen bir insan hiç yürümeyen birine göre daha uzun yaşar. Altıncı neden  eklemlerdeki kireçlenmeyi geciktirir, dengenizi geliştirir ve düşmelerden korur. Yürümek için yedinci neden yürümek sizi stresten uzak tutar. Yaptığınız yürüyüş hem sağlıklı bedene sahip olmayı sağlar hem de stresten uzak durmanızı sağlar.  8 neden ise kişinin Alzheimer olmasını geciktirir.  İnsanların yürümesini gerektiren dokuzuncu nedeni sürekli hasta olmayı engeller. 10’ncu ve son neden ise yürüyüşün kendinize vakit ayırma imkanı sağlamasıdır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir